1. Start
 2. Z życia Klubu
 3. Wystawa Stowarzyszenia Miłosników Fotografi - Zembrzyce 2017

Wystawa Stowarzyszenia Miłosników Fotografi - Zembrzyce 2017

14 marca 2018 18:00 ECK

Wystawa „Zembrzyce 2017” jest podsumowaniem pleneru fotograficznego, w którym uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w sierpniu 2017 r.

 

W wystawie udział biorą:

 1. Adam Bit
 2. Zdzisław Biermaś
 3. Joanna Bratko-Lityńska
 4. Ewa Chrapka
 5. Jerzy Chrapka
 6. Ireneusz Czechowicz
 7. Katarzyna Dworaczek
 8. Jadwiga Grzyb
 9. Dawid Juszczyk
 10. Michał Kusiak
 11. Marek Lityński
 12. Stanisław Michalski (gościnnie)
 13. Zbigniew Podsiadło (gościnnie)
 14. Teresa Solarz
 15. Wojciech Skórka
 16. Wiesława Stawarz
 17. Maciej Stobierski (gościnnie)
 18. Zbigniew Zdzienicki

Wystawę objął patronatem honorowym wójt Gminy Zembrzyce

 

Wernisaż wystawy: 14.03. 2018 r. godz. 18.00

Kurator wystawy Maciej Stobierski

Energetyczne Centrum Kultury

ul. Będzińska 65, 41-200 Sosnowiec

 

SMF na włościach czyli plener w Zembrzycach 2017

Dworek w Zembrzycach wybudował w latach 1807-1810 dziedzic wsi Stanisław Ostrzeszewicz herbu Leliwa. I chwała mu za to, bo w 2017 r. na okres tygodnia ta zacna budowla stała się naszym domem. Czyli, mówiąc dokładniej i dosadniej odbył się tutaj plener fotograficzny Stowarzyszenia Miłośników Fotografii. Przygotowując się do pobytu tamże w internecie znaleźliśmy:

Między Suchą Beskidzką a Wadowicami, 50 km od Krakowa, w szerokiej kotlinie, niedaleko ujścia rzeki Paleczki do Skawy, tuż nad aktualnie budowanym zalewem w Świnnej Porębie w Beskidzie Makowskim odnajdziesz cudowne, spokojne miejsce, z dala od zgiełku cywilizacji. Zachwyci Cię piękno beskidzkich lasów i wszechogarniająca cisza.

Te słowa do „naszego” dworku wspaniale pasują. Mimo, że położony w centrum wsi - naprzeciwko szkoła, obok remiza strażacka, za dworkiem Urząd Gminy – to jednak panuje tam błogi spokój i cisza, którą nie tubylcy, a my sami skutecznie niwelowaliśmy!

W Zembrzycach (powiat suski), w ramach budowy zbiornika Świnna Poręba, powstał jeden z najdłuższych w Polsce mostów kolejowych. Przeprawa przez rzekę Skawę liczy ponad 400 metrów. Istotnie, ten 7-przęsłowy, na podporach o wysokości 24 metrów obiekt jest imponujący i budził nasze szczere zainteresowanie jako model fotograficzny. No a sama Świnna Poręba? Przypomnijmy: Zapora w Świnnej Porębie jest jedną z najdłużej prowadzonych inwestycji hydrotechnicznych - jej budowę rozpoczęto w 1986 roku! I wreszcie nadejszła wiekopomna chwila i pani premier w roku 2017 zakończenie budowy ogłosiła. Zbiornik Świnna Poręba w naszym wypadku służył miłośnikom wschodów i zachodów słońca nad wodą do polowania na nie z obiektywem.

Szlakami turystycznymi, prowadzącymi przez teren gminy, można wędrować po górach Beskidu Małego i Średniego (Makowskiego). No, wprawdzie tłumnie się na te szlaki nie rzuciliśmy, ale nasz wysłannik w postaci Zbyszka N. dobrze się spisał, obarczył się godnie wyglądającym plecakiem i ruszył w siną, beskidzką, wielokilometrową dal, a nieco krótsze spacery po okolicy wszyscy uprawiali. 

Nawiedziliśmy także niedaleko położoną Lanckoronę, słynną z aniołów, krasnoludów i inszych… Akurat w sierpniu było tam święto zakochanych. A na stałe, na co dzień mamy tu stromy rynek, z którego pod kątem prostym odchodzą malownicze uliczki z zabytkowymi, drewnianymi domami oraz ruiny zamku zbudowanego za czasów Kazimierza Wielkiego. Byliśmy też w Rzymie. Albowiem „ta karczma Rzym się nazywa”, co stoi w rynku w Suchej Beskidzkiej. Zamek w Suchej Beskidzkiej, staropolski dwór w Stryszowie (filia Muzeum na Wawelu), kościoły, kapliczki, figury i krzyże przydrożne, rzeki, lasy, hale z owieczkami – wszystko to nie uszło naszej uwagi, a wręcz przeciwnie, tąże uwagą zostało solidnie potraktowane!

A po trudach fotografowania zawsze można było zasiąść w jedynym we wsi barze, zamówić zupkę piwną i przekonać się o życzliwości tubylców. Faktycznie, z ich zainteresowaniem dla naszej fotograficznej działalności, życzliwością i sympatią spotykaliśmy się wielokrotnie w różnych miejscach i sytuacjach.

Nic dziwnego, że pobyt w Zembrzycach będziemy wspominać – już wspominamy – bardzo miło, i jak tylko nadarzy się okazja chętnie tam wrócimy, a póki co naszymi wspomnieniami fotograficznymi z wszystkimi chętnymi się dzielimy.

 

fot. Maciej Stobiejski

fot. Michał Kusiak

fot. Zdzisław Biernaś

 fot. Ewa Chrapka