1. Start
  2. Aktualności
  3. Koncert zespołu SHANNON

Koncert zespołu SHANNON

17 marca 2019 18:00 Muza Muzyka

Zespół Shannon został założony przez Marcina Rumińskiego w 1994 roku w Olsztynie. Od momentu powstania, grupa wielokrotnie zmieniała swoją postać, by od początku nowego tysiąclecia uplasował się na stałe wśród czołówki profesjonalnych reprezentantów muzyki celtyckiej z Polski, rozpoznawalnych w wielu krajach Europy i świata.

Od ponad 20-tu lat na scenie, wielokrotnie nagradzany:
(Odznaczenie orderem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Zasłużony dla Kultury"  
- dla Marcina Rumińskiego,
Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna dla zespołu SHANNON - 2014,  
indywidualna Nagroda Marszała Woj. Warmińsko-Mazurskiego dla Marii Rumińskiej - 2015 r.,
indywidualna dla Marcina Rumińskiego - 2013r,    
Nagroda Marszałka Woj. Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury dla SHANNON - 2013r). 


Wraz z zespołem ELPHIN od 2002 roku współtworzyli – \'Dublin Dancers” - jedno z pierwszych, irlandzkich show tanecznych w  Polsce.  
Na koncie mają również współpracę ze Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Grzegorzem Turnauem, Szamanem z Tuvy –  Gendosem (†2015), uczestnictwo w „Jazz Campingu -Kalatówki”,  występy na międzynarodowych festiwalach muzyki World i Celtyckiej .


Częste łączenie nurtów muzyki celtyckiej (irlandzkiej, szkockiej, bretońskiej)  i World,  z Rockiem, Jazzem, czy Popem od lat stanowi charakterystyczną cechą stylu SHANNON, który, choć modyfikowany, zawsze brzmi rozpoznawalnie. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki stałemu prowadzeniu zespołu przez lidera Marcina Rumińskiego, który prócz nieustannie rozwijanej umiejętności gry na irlandzkich whistlach i mandolinie od lat przykuwa uwagę słuchaczy rzadko wykorzystywaną w tym nurcie umiejętnością śpiewu alikwotowego (Tuva, Mongolia).

W dorobku grupy znajdziemy dziewięć albumów studyjnych, ścieżkę dźwiękową do filmu (SPI, -"1409 Afera na zamku Bartenstein"), singiel z grupą "Ryczące 20-tki", projekt z szamanem z Tuwy - Gendosem, show taneczne z trójmiejską grupą tańca irlandzkiego "Elphin", funkcjonujący przez dwa sezony - SHANNON UNPLUGGED oraz od 2013 projekt z orkiestrą kameralną -  CELTIC RIVERS ORCHESTRA, wraz z jego drugą odsłoną "Spring Storm" (premiera NOSPR-04.2018r. )

Celtic Rivers Orchestra jest kolaboracją zespołu Shannon z  Orkiestrą Kameralną. Wszystkie orkiestracje do tego zespołu zostały wykonane przez legendę polskiego jazzu, multiinstrumentalistę, kompozytora i aranżera  Zbigniewa Namysłowskiego. Od jesieni 2013 roku Shannon jest zespołem międzynarodowym, do którego dołączył na stałe znakomity irlandzki gitarzysta tradycyjny młodego pokolenia - Oisin Dillon.
W listopadzie 2018 roku ukazuje się płyta Grzegorza Turnaua "BEDFORD SCHOOL", którą nagrał m.in. z zespołem SHANNON. Trasa promocyjna obejmująca blisko dwadzieścia koncertów planowana jest na wiosnę 2019 roku.

Wybrane festiwale:

-  Rainforest World Music Festival (Borneo-Malezja 2005, 2007)          
-  Celtica (IT 2005, 2011,2013)  
-  Triskell (IT 2013)
-  Celtival (IT 2013)
-  Festival Celtique (Luxembourg-Grund 2012)        
-  Celtie d’Oc (FR 2010)          
-  Przystanek Woodstock (PL 2006, 2011)        
-  NovaAria Festival (IT 2010)           
-  Interceltique de Lorient – off Festival (Francja-Bretania 2003-2012)
- RPO - Olsztyn 2016


Gość specjalny:

DAMIEN DOHERTY - Rozpoczął naukę tańca w wieku 4 lat, kontynuując tym samym tradycję rodzinną. Jego babcia Ita Cadwell była gwiazdą tradycyjnego tańca irlandzkiego. Tańcząc w wielu zespołach sięgnął po najwyższe trofea w Irlandii oraz na arenie międzynarodowej, aby ostatecznie znaleźć się w gronie 4 najbardziej utalentowanych tancerzy irlandzkich. W 1998 roku Damien został zaproszony do współpracy przez mistrza i legendę tańca irlandzkiego Michaela Flatleya i wkrótce po tym został solistą najsłynniejszego, irlandzkiego, tanecznego show „Lord of the Dance”. Najważniejsze przedstawienia, w których wziął udział to "Feet of Flames" i "Celtic Tiger“. Z czasem Damien zaczął wywierać coraz większy wpływ na kształt i układy taneczne zespołu. Po latach spędzonych w „Lord of the Dance” dołączył do drugiego najważniejszego show „Riverdance” i to tam postanowił związać się z tańcem już na zawsze – rozpoczął studia na wydziale sztuki w O\'Shea School of Irish Dancing Dublin. Dostrzegł okazję do wykorzystania zgłębionych stylów tanecznych, co zaowocowało w 2010 roku powstaniem bardzo innowacyjnego programu, The Cotton Club Dublin, który zdobył aprobatę międzynarodowych wykonawców tańca tradycyjnego i współczesnego. W swojej karierze tańczył i występował w wielu programach telewizyjnych oraz dla wielu znanych osobistości w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. M.in. podczas obchodów 300-lecia Petersburga, na Balu Charytatywnym w Monako przed księciem Albertem, w Pałacu Kremlowskim w Moskwie przed prezydentem Władimirem Putinem, przed Jej Królewską Mością Królową Elżbietę II, a także w Aras An Uachtarain przed Prezydentem Mary McAleesem.


17.03.2019 r., godz. 18:00

Sala Widowiskowo – Koncertowa MUZA

ul. Warszawska 2, Sosnowiec

 

Bilety w cenie: 28,00 zł (kat. A) i 19,00 zł (kat. B)

 

Bilety dostępne online na stronie www.kiepura.pl

w kasie Sali Widowiskowo - Koncertowej MUZA

oraz w kasie Energetycznego Centrum Kultury

 

Zapraszamy