1. Start
  2. Aktualności
  3. Wystawa fotografii Marzeny Zawal

Wystawa fotografii Marzeny Zawal

01 - 31 marca 2019 wstęp wolny / wernisaż 01.03.19 godz. 17:00 ECK Wystawa

Energetyczne Centrum Kultury im. Jana Kiepury w Sosnowcu oraz Stowarzyszenie Lądeckie Spotkania Sentymentalne zapraszają na otwarcie wystawy fotografii Marzeny Zawal:

Szyk ... Styl...  i Smak ... w Lądku - Zdroju z Dawnych Lat.

Oprawa muzyczna wernisażu:  Duet Claro de Luna - Alicja Gutowska-Martinez (piano) Daniel Martinez (skrzypce).

Jazz Club Komin, ul. Będzińska 65, dnia 1. marca 2019,  godz. 17.00

Na wystawie zostaną zaprezentowane fotografie inspirowane modą XIX wieku i okresem wyjątkowej świetności Lądka-Zdroju. Fotografie te zostały stworzone w Atelier Marzeny Zawal w Lądku-Zdroju, gdzie w specjalnie zaaranżowanym wnętrzu goście Atelier mają wyjątkową okazję wykonania zdjęć stylizowanych na przełom XIX/XX w., korzystając ze specjalnie stworzonej na tę okazję garderoby. Dodatkowym działaniem Atelier jest organizacja pokazów umilających czas zarówno gościom uzdrowiska, jak i mieszkańcom Lądka-Zdroju. Wydarznie nawiązuje do wcześniejszych  kontaktów kulturalnych Lądka-Zdroju i Sosnowca rozpoczętych w 2009 roku.

O Autorce:

Marzena Zawal – miłośniczka fotoreportażu, szlachetnych technik fotograficznych oraz fotografii inscenizowanej inspirowanej historią. Urodzona we Wrocławiu 1975 r. Od ponad 20 lat mieszkanka Stronia Śląskiego – fotograf, animator kultury, absolwentka Studium Fotografii Pho-Bos we Wrocławiu, Szkoły Liderów PAFW, przewodniczyła Towarzystwu Miłośników Fotografii, wieloletni instruktor pracowni fotograficznej dla młodzieży. Pomysłodawca i realizator projektów edukacji artystycznej dla młodzieży i dorosłych m.in. "Ocalić od Zapomnienia", "Żywioł realizuje Żywioły", "Od Daguerre, a do Ery Komputera", "Tort i Wisienka – Fotografia ze Smakiem", "W kapeluszu mi do Twarzy". Liczne wystawy indywidualne i zbiorowe, prezentowane w kraju i za granicą. Kurator wystaw m.in : "Koktail Stroński", "Formy i Foremki", "Osobliwości Ziemi Kłodzkiej". Wielokrotnie nagradzana w konkursach fotograficznych w kraju i za granicą.

Od Autorki:

Z mojej miłości do fotografii, teatru, historii ... i Lądka-Zdroju zrodziła się fotografia Retro i Stylizacyjna. Od zawsze moją materią twórczą byli ludzie. Mam dwie najbardziej ulubione formy aktywności fotograficznej – fotoreportaż oraz fotografia inscenizowana. To dwie skrajności, które pozwalają mi na zachowanie równowagi. W reportażu jestem bezstronnym obserwatorem, ukrytym za obiektywem aparatu fotograficznego, a w fotografii inscenizowanej  reżyserem obrazu fotograficznego odpowiedzialnym za każdy detal scenograficzny, całość kompozycyjną oraz grę modeli – ich mimikę, ułożenie ciała, gest. Od momentu wejścia do Atelier rozpoczynam  spektakl – dobierając odpowiedni strój, biżuterię, nakrycie głowy, rękawiczki, rekwizyty, stylizację włosów. Kiedy modele są odpowiednio wystylizowani rozpoczynam  kreację fotograficzną – wydobywając z modeli naturalne piękno drzemiące w każdym z Nas, wyznając zasadę, że nie ma ludzi niefotogenicznych. Czarnoksięskim doświadczeniem jest dla mnie proces otwierania się przede mną modela.  Każda sesja fotograficzna jest inna, ponieważ zawsze jest interakcją, spotkaniem energetycznym, wypadkową wspólnego działania. Obie z tych aktywności sprawiają mi dużo radości z twórczego kontaktu z drugim człowiekiem i dzięki temu ciągle zdobywam wiedzę o sobie i innych ludziach.


Organizatorzy i współorganizatorzy:

Miejski Klub im. Jana Kiepury, Jazz Club Komin, Lądek - Zdrój, Lądeckie Spotkania Sentymentalne, Atelier Marzena Zawal