1. Start
  2. Turnieje i festiwale
  3. Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej

Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej

Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i NieznanejBaron Philippe de Rotshchild powiedział, że cokolwiek robisz z entuzjazmem kończy się najczęściej sukcesem. Ta celna maksyma życiowa bez wątpienia sprawdziła się przy tworzeniu festiwalu Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej. Idea zorganizowania festiwalu muzycznego w rodzinnym mieście Jana Kiepury zrodziła się, jak to często bywa, spontanicznie, we wrześniu 2001, a piersza edycja festiwalu wystartowała już na wiosnę następnego roku. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był Michał Góral, dyrektor festiwalu, który wymyślił jego profil i ustalił wstępny program. Jednak aby projekt mógł zostać zrealizowany, potrzebne było wsparcie i pomoc wielu osób. Rokrocznie patronat honorowy nad festiwalem obejmują prezydent miasta Sosnowca i ksiądz biskup diecezji sosnowieckiej. Od samego początku festiwal może liczyć na wsparcie Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Z logistycznego punktu widzenia koncerty festiwalowe nie mogłyby się odbyć gdyby nie przychylność Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury, Sosnowieckiego Centrum Sztuki-Zamek Sielecki oraz sosnowieckich parafii―p.w. św. Andrzeja Boboli, p.w. św. Joachima i katedry Wniebowzięcia N.M.P. Wszyscy odnoszą się do festiwalu z życzliwością, za co należą się im wielkie słowa podziękowania.

 

 

Profil festiwalu jest tak zaprojektowany aby odpowiadał wrażliwości i muzycznym potrzebom każdego mieszkańca miasta Sosnowca, spragnionego ambitnych wydarzeń artystycznych, realizowanych na najwyższym poziomie i z udziałem najwybitniejszych artystów z kraju i zagranicy. Lista artystów i zespołów artystycznych, które do tej pory wystąpiły w Sosnowcu jest długa i świadczy o rosnącej randze artystycznej festiwalu w naszym regionie. Głównym założeniem programowym festiwalu jest―co zresztą zostało ujęte w jego nazwie―prezentacja utworów muzycznych należących do szerokiego repertuaru największych sal koncertowych na świecie, czyli takich, które cieszą się ogromną popularnością wśród melomanów. Zadaniem festiwalu jest także propagowanie utworów mniej znanych, często zapomnianych, które nie zdołały się jeszcze “przebić” do szerokiego grona odbiorców, a które naszym zdaniem zasługują na baczniejszą uwagę. Chcielibyśmy nadać im zupełnie nowe życie, tak aby na nowo wzruszały i wzbudzały podziw wśród melomanów. Poza tym z roku na rok pojawia się więcej koncertów, podczas których miłośnicy muzyki mogą posłuchać muzyki jazzowej, popularnej, flamenco czy gospel. Naszym zamiarem jest, aby festiwal nieustannie poszerzał swoją ofertę i tym samym cieszył się coraz większym zainteresowaniem Sosnowiczan.

 

Festiwal jest organizowany dla Państwa, dla mieszkańców Sosnowca i dla wszystkich mieszkańców naszego regionu. To wasza obecność, od samego początku tak liczna, motywuje nas do działania, napawa satysfakcją i nadaje festiwalowi sens. Dlatego jeśli mają Państwo jakieś sugestie, rady i uwagi prosimy o kontakt. W tym roku, po raz pierszy, festiwal Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej zadebiutuje na Facebooku. Mamy nadzieję, że ten popularny portal społecznościowy przyczyni się do jeszcze większej popularności festiwalu wśród mieszkańców Sosnowca i stanie się pozytywnym forum wymiany uwag i spostrzeżeń.

 

Przejdź na stronę festiwalu